Opieka nad psem

Trzymanie w domu psa wiąże się z dużą ilością obowiązków i niemałymi często kosztami. Pies, aby dobrze się czuł wśród ludzi i był zdrowy, wymaga częstych spacerów, odpowiedniego pożywienia i regularnych wizyt u weterynarza.

Podstawową sprawą jest odpowiednia dieta.

Najlepiej jest psa karmić suchą karmą, specjalne dobraną do jego wieku i potrzeb. Dobry pokarm tego rodzaju zawiera wszystkie potrzebne psu składniki odżywcze i nie wymaga uzupełniania suplementami diety. Pies powinien jadać 2 razy dziennie, a przez cały dzień mieć nieograniczony dostęp do czystej wody. Psa nie należy karmić resztkami tego, co jedzą ludzie, takie pożywienie nie zapewnia bowiem odpowiednich składników odżywczych.

Każdy pies potrzebuje ruchu i częstych spacerów, choć ich ilość powinna być zróżnicowana w zależności od wielkości i rasy psa. Na przykład york będzie potrzebował znacznie mniejszej ilości ruchu niż owczarek niemiecki. Niemniej jednak każdy pies musi być wyprowadzony na półgodzinny spacer 3 razy dziennie. Ponadto, w zależności od rasy, dobrze jest wyprowadzać psa na jeden dłuższy, co najmniej półtoragodzinny spacer dziennie, podczas którego zwierzak będzie miał możliwość wybiegać i zmęczyć się. Pies może być doskonałym towarzyszem człowieka podczas uprawiania sportu, np. biegania czy jazdy na rowerze. Ponadto psy chętnie pływają i doskonale się bawią wykonując wyuczone sztuczki, np. aportowanie czy przeciągane sznura. Ruch pozwala spożytkować zwierzakowi nadmiar energii, przez co jest on spokojniejszy podczas pobytu w domu. Równie ważne jest zaspokojenie psiej potrzeby kontaktu z człowiekiem. Powinno odbywać się to nie tylko podczas spacerów, ale także w czasie pobytu w domu. Psu należy poświęcać uwagę, przemawiać do niego i głaskać go. Dobrze jest przed podaniem posiłku wymagać od niego wykonania jakiejś komendy, przez co pies utrwala pozytywne zachowania i uczy się posłuszeństwa.

karmy weterynaryjne

Vet Serwis

Wybrane rasy psów

Aďdi Akita American Pit Bull Terrier Azawakh Basenji Basset Beagle Bernardyn Bokser Bolończyk Buldog Bulterier Chart Chihuahua Dalmatyńczyk Doberman Dog Gończy Jamnik Łajka Mastif Mops Owczarek Pekińczyk Pinczer Pudel Rottweiler Szpic Terier Wyżeł

2007 - 2017 vetserwis.com.pl